Dar od Czesława Przęzaka

W marcu 2024 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze otrzymała niezwykły dar.

Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury wrocławski rysownik Czesław Przęzak (legitymacja nr 170) przekazał Bibliotece zbiór swoich rysunków.  Kolekcja liczy 677 prac, od tych najwcześniejszych sprzed kilkudziesięciu lat do ostatnich. Zawiera rysunki czarno-białe, a także mocno nasycone kolorem. Wśród nich zbiór karykatur osób z polskiego życia politycznego i społecznego od lat 90. Wszystkie rysunki cechuje duże poczucie humoru charakterystyczne też dla samego autora.

Dla Biblioteki Norwida organizatora Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny to bardzo cenny dar. Biblioteka w swoich zbiorach posiada kolekcję opracowanych ponad 4700 rysunków satyrycznych, autorów z całego świata. Obecnie realizuje projekt udostępniania jej w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej.  Jest to doskonała promocja zielonogórskiego konkursu, który odbywa się w tym mieście już od 1986 roku.

 Rysunki Czesława Przęzaka będą po zdigitalizowaniu i opracowaniu udostępnione w tej kolekcji. Tym samym  jej autor jako twórca rysunku satyrycznego zostanie reprezentatywnie pokazany szerokiej publiczności.  W każdym zakątku świata po wejściu na stronę Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej obejrzymy jego twórczy dorobek. Uroczystość przekazania kolekcji odbyła się 7 marca podczas ogłaszania 26. Edycji Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny .