Michał Graczyk WRZUCI NA LUZ w Bielsku-Białej

Od 4 do 25 kwietnia 2024 (Wernisaż w ramach Festiwalu Kabaretowego Fermenty w sobotę 6 kwietnia o godz. 11.00) prezentowana będzie w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej wystawa autorskich prac Michała Graczyka.

Tym razem na wystawie Graczyka eksponowane będą nie tylko typowo satyryczne rysunki, wykonane w charakterystycznej dla niego, rozpoznawalnej na pierwszy rzut oka stylistyce, ale pokazane zostaną także nieco „bardziej poważne” obrazki, a więc portrety znanych postaci artystycznego świata, m.in. Marylin Monroe, Witolda  Gombrowicza i Fryderyka Szopena oraz przemyślane wielobarwne kolaże odwołujące się bezpośrednio do popkultury.

Wernisaż wystawy, o jakże ujmującym tytule Śniadanie Misiów (W końcu jednym z jego głównych dań będzie obecność samego mistrza… Miśka Graczyka), to wydarzenie samo w sobie, ponieważ jako ważna część składowa tegorocznej edycji Festiwalu Kabaretowego Fermenty, obok zaserwowania dużej dawki zróżnicowanej autorskiej „plastykosatyry”, z marszu zaprosi wszystkich uczestników wernisażowego otwarcia na występ kabareciarza Ścibora Szpaka – nietuzinkowego artysty, który zupełnie (nie)przypadkowo zaprezentuje program nawiązujący do obrazów wielkich mistrzów.   

Jak zapewniają organizatorzy, podczas sobotniego Śniadania Misiów pojawią się śniadaniowe kanapki z pierwszej ręki. Najprawdopodobniej w kolorze żółtym, bo to wiodąca barwa fermentującego festiwalu. I poza dyskusją: z jajem. Bo skoro wystawa i wernisaż z jajem, to i kanapki muszą być… śmieszne, a więc co najmniej z pastą jajeczną. Ekscytująco zapowiada się również aranżacja samej wystawy, od której może… dwoić się w oczach. W sumie nic dziwnego, bo Bielsko-Biała to miasto, w którym, jak mówi popularny slogan, przeżyjesz dwa razy więcej.

Wystawa Michała Graczyka jest kolejną prezentacją w stolicy Podbeskidzia uznanego rysownika satyrycznego. W ramach cyklu …WRZUCIŁ NA LUZ swoje prace pokazali już Sławomir Łuczyński i Bartłomiej Belniak. Kuratorem wystawy, tak samo jak w poprzednich przypadkach, jest Lech Kotwicz.