Koledzy ze SPAK publikują

Od lewej: Andrzej Graniak, Darek Łabędzki, Tomek Niewiadomski, Jarek Wojtasiński

Jako SPAK powinniśmy chwalić się nie tylko nagrodami i wystawami, ale także wszelką działalnością wydawniczą prac osobiście przez nas narysowanych. Dlatego też, zapraszając wszystkich do zgłaszania wszelkich waszych zrealizowanych wydawnictw (katalogów, książek, plakatów, itp.) opublikowanych w przestrzeni publicznej, postanowiliśmy zwrócić uwagę na niedawno wydane utwory naszych kolegów. Są to komiksy i książki. Poniżej przedstawiamy kilku autorów, rysowników należących do SPAK:

Andrzej Graniak„GORAN”

„GORAN” – komiks o łuczniku Goranie, którego los rzuca w jego kierunku hordy goblinów. Musi się im przeciwstawić chcąc bronić to co ma najcenniejszego, a co wielokrotnie już utracił. Ilustracje do scenariusza Mikołaja Graniaka wykonał Andrzej Graniak. Komiks wydany został przez wydawnictwo RED ARROW. W kwietniu ukazała się pierwsza część z zapowiedzianej czterotomowej serii. Kolejny tom ukaże się we wrześniu br., a premierę będzie miał na 35. MFKiG w Łodzi. Komiks można nabyć kontaktując się bezpośrednio z Andrzejem Graniakiem lub przez stronę www.goran-komiks.pl (strona jest jeszcze w budowie, ale niebawem już powinna być dostępna)

Darek Łabędzki„Krasnoludki z Leśnej Budki”

Darek Łabędzki – po sukcesie książki „Wierszydła Straszydła” (autorka: Sylwia Łabędzka), poświęconej bohaterom mitologii słowiańskiej (choć wystąpił w niej także Potwór PROFESOR, wzorowany na prof. Jerzym Bralczyku – za jego zgodą oczywiście), wydal tym razem (występując po raz pierwszy zarówno jako autor ilustracji jak i tekstu) bajkę dla dzieci „Krasnoludki z Leśnej Budki”, której spora cześć nakładu, dzięki wsparciu kilku sponsorów, została przeznaczona na cele dobroczynne oraz nagrody dla dzieci w konkursach i zawodach sportowych. Więcej na www.wierszydlastraszydla.pl oraz www.krasnoludkizlesnejbudki.pl

Tomek NiewiadomskiRATMAN

RATMAN – to szczur – filozof, który podróżuje w czasie i przestrzeni. Posiada wehikuł czasu i spotyka różne postacie z mitologii, popkultury, historii, np. Syzyfa, King Konga, Kopernika. Nie są mu obce pozaziemskie cywilizacje, środki odurzające i teorie spiskowe. Ratman pierwszy raz pojawił się na łamach miesięcznika „Nowa Fantastyka w 1994 roku, więc obchodzi swoje 30-lecie. Perypetie Ratmana są często pastiszem, parodią znanych dzieł, bohaterów literackich i popkulturowych. Purnonsensowe, surrealistyczne i ironiczne poczucie humoru oraz językowe zabawy sprawiają, że lekturze towarzyszy niepowstrzymany chichot. Od 2023 roku Wydawnictwo Kurc ,wydaje zbiorcze tomy starych i nowych przygód Ratmana – pierwszy tom „Czasopodróżnik”, drugi tom „Wehikuł Wszech czasów”. Trzeci tom miał swoją premierę podczas Krakowskiego Festiwalu Komiksu w marcu 2024.http://www.kurc.com.pl/pl,20,artykul-tytuly-0-150-0.html

Jarek Wojtasiński – komiks „Binio Bill – Nadal w siodle”

Autor z komiksem o Binio Billu, obok strona komiksu o Wild Billu

Komiks „Binio Bill – Nadal w siodle” – 20 stycznia 2023 miała miejsce premiera oficjalnej kontynuacji przygód Binio Billa, postaci stworzonej przez Jerzego Wróblewskiego (1941-1991). Album „BB – Nadal w siodle” wydało wydawnictwo Kultura Gniewu. Kontynuacja przygód szeryfa z Rio Klawo to spełnienie marzenia z dzieciństwa, zrodzona z niedosytu czytelniczego aby dalej przeżywać przygody dzielnego szeryfa. Przygoda z komiksem trwa od dawna (obok rysunku satyrycznego), na początku dziesięciolecia nowego wieku Jarek Wojtasiński publikował serię komiksową „Zaginiony Level” na portalu poświęconym grom komputerowym Gry-online.pl. Były to wyłącznie komiksy webowe. Nigdy nie doczekały się wydania papierowego. W końcu przyszedł czas na współpracę z toruńskim fanzinem komiksowym AKT, w którym Wojtasiński publikuje nieprzerwanie od numeru 9 (obecnie w przygotowaniu numer 35). Tam ukazywały się komiksy – „Marlenka i piraci snów”, „Binio Bill”, „Kolor Magii” oraz kilka jednoplanszówek o rożnej tematyce. Najdłużej ukazującym się cyklem w AKT są przygody łowcy nagród – Wild Billa (strona komiksu na zdjęciu), postaci wzorowanej na bohaterach spaghetti westernów.