Wiejacki in crisis

MOK zaprasza na spotkanie z satyrą przez duże S. „In crisis” – to wystawa prac Jakuba Wiejackiego, czyli górna półka światowej satyry.

Do Pabianic przyjedzie Jakub Wiejacki – rocznik 1958. Rysownik, malarz, karykaturzysta. Absolwent wydziału włókiennictwa PWSSP w Łodzi. Drukował w „Karuzeli” oraz brał udział w konkursach na rysunek satyryczny w Belgii i Holandii. Później pracował jako grafik w wydawnictwach prasowych, publikował w „Polityce”, „Wprost”, „Życiu Gospodarczym” czy „Playboyu”.

  – Przyszedłem na świat w domu pełnym ołówków, pędzli i farb – atrybutów zawodowych mojej matki, co od niemowlęctwa wystawiało mnie na niebezpieczeństwo uprawiania tzw. twórczości plastycznej – mówi o sobie.

Brał udział w wystawach rysunku satyrycznego w kraju i za granicą. Otrzymał wiele nagród, m.in. jest laureatem „Satyrykonu’97”. Należy do SPAK (Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury).

 – Dzisiaj znajduję ukojenie w ruchu mniej lub bardziej Anonimowych Rysowników, który z przyczyn zupełnie niejasnych cieszy się publicznym zainteresowaniem i pozwala zachować wiarę w siebie – dodaje Wiejacki.

Na uroczyste otwarcie wystawy zapraszamy w piątek, 16 stycznia, o godz. 18.00 do MOK-u (Pabianice, ul. Kościuszki 14).