«

»

Finał X ,,Manufaktury Satyry”

,,Na początku był …LEN” to temat dziesiątej jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry”, którego finał miał miejsce w dniu 5 października 2019 roku w żyrardowskiej Galerii ,,Resursa”. W trakcie wernisażu wręczono nagrody laureatom konkursu. Uroczystość prowadzili : Elżbieta Laskowska – Dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Witold Mysyrowicz – Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury i Zbigniew Kołaczek – pomysłodawca i kurator artystyczny konkursu. Zbigniew Kołaczek w imieniu miasta Żyrardowa podziękował artystom, działaczom kultury, instytucjom kultury i mediom, zarówno polskim, jak i zagranicznym, za wspieranie przez minioną dekadę żyrardowskiego konkursu.

Sam zaś został uhonorowany statuetką Filipa de Girarda przyznaną za wieloletnią pracę na rzecz kultury, którą w imieniu Prezydenta Miasta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego wręczył, reprezentujący prezydenta, Piotr Kierzkowski. Statuetce towarzyszył również list gratulacyjny. Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie przyznało Zbigniewowi Kołaczkowi tytuł honorowy i odznakę Miłośnika Karykatury. Jest to tytuł przyznawany osobom lub instytucjom przez warszawskie muzeum za propagowanie osiągnięć satyry, humoru i żartu, oraz za promowanie polskich i zagranicznych twórców karykatury i rysunku satyrycznego.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na urodzinowy tort, który sam w sobie był artystycznym dziełem sztuki cukierniczej.

Podobnie jak w latach ubiegłych ekspozycja została wzbogacona pracami artystów zaproszonych poza konkursem, również z zagranicy. Tym razem możemy podziwiać prace twórców z Brazylii, Chin, Czech, Francji, Kanady, Litwy, Macedonii, Serbii, Rosji, USA, Węgier, Włoch i Polski.

Wystawę można zwiedzać do 15 listopada (Resursa, 1 Maja 45, Żyrardów)

Więcej o wernisażu:

https://www.zyrardow.pl/5122,2019?tresc=54335

www.resursa.zyrardow.pl/index.php?id=146

Więcej o ,,Manufakturze Satyry”

https://www.zyrardow.pl/3011,manufaktura-satyry